Nyheder i Tjekkiet

skoda_T15Nyheder i Tjekkiet er en underside til vores Prag-info side.

Her samler vi gode ressourcer med RSS-feeds. Links til nyheder fra tjekkiske aviser (nyhederne opdateres dagligt) og blogs på engelsk (opdateres sporadisk).

Prøv Nøgleordskuglen for at se alle emner på pavel-helge.dk.

Har du forslag eller spørgsmål? Send en e-mail her. Hvis du kender andre sider eller blogs om Tjekkiet/Prag, hører vi gerne fra dig.

Læs om vores Ture i Prag her. Vitame vas Pavel og Helge

Tjekkiske nyheder:

10 interessante overskrifter på hverdage, magasinet rØst, overskrifter fra 3 aviser/servere og erhverv.

Nyheder i Tjekkiet (udvalgt af pavel-helge.dk) [rss feed=”http://feeds.delicious.com/v2/rss/pavelhelge” num=”10″ excerpt=”false”]
Magasinet rØst [rss feed=”http://www.feedyes.com/m_feedshow.php?f=8cU7Hrne0mE2UdJH” num=”5″ excerpt=”false”]
Overskrift.dk – Tjekkiet [rss feed=”http://overskrift.dk/rss/mxv729vy.xml” num=”5″ excerpt=”false”]

ture2010c

Ceske Noviny [rss feed=”http://www.ceskenoviny.cz/sluzby/rss/english.php” num=”10″ excerpt=”false”]
Prague Daily Monitor [rss feed=”http://praguemonitor.com/rss/1+11+12+13+14+19+143/feed” num=”10″ excerpt=”false”]
Aktualne.cz Czechnews [rss feed=”http://aktualne.centrum.cz/feeds/rss/czechnews/” num=”5″ excerpt=”false”]
Czech Business Weekly [rss feed=”http://www.cbw.cz/rss.aspx” num=”5″ excerpt=”false”]

Sider om Prag og Brno:

Nyheder fra Prag og Brno, blogs og aktuelt. Her er praktisk, koncerttip og restaurantanmeldelser.

Radio Praha [rss feed=”http://www.radio.cz/rss/en/themes/culture.xml” num=”5″ excerpt=”false”]

Overskrift.dk – Prag [rss feed=”http://overskrift.dk/rss/ebe685od.xml” num=”5″ excerpt=”false”]
City of Prague [rss feed=”http://www.praha.eu/jnp/en/general/prague_news/index.rss” num=”5″ excerpt=”false”]
Prague City Beat [rss feed=”http://prague.tv/city-beat/?feed=rss2″ num=”5″ excerpt=”false”]
Czech Please [rss feed=”http://feeds.feedburner.com/CzechPlease?format=xml” num=”5″ excerpt=”false”]
Pivni Filosof / Beer Philosopher [rss feed=”http://feeds.feedburner.com/PivnFilosof-BeerPhilosopher?format=xml” num=”5″ excerpt=”false”]
Prague Jazz [rss feed=”http://praguejazz.blogspot.com/feeds/posts/default” num=”5″ excerpt=”false”]
Czech Football Daily [rss feed=”http://prague.tv/czech-football/?feed=rss2″ num=”5″ excerpt=”false”]
Czech Daily Word [rss feed=”http://czechdaily.wordpress.com/feed/” num=”5″ excerpt=”false”]
Brno Now [rss feed=”http://feeds2.feedburner.com/brnonow” num=”5″ excerpt=”false”]
prag_studierejser_2010

Grant’s Prague Bike Blog [rss feed=”http://praguebikeblog.blogspot.com/feeds/posts/default” num=”5″ excerpt=”false”]
Prag Hotspots [rss feed=”http://blog.tv2.dk/pragbloggeren/rss.xml?ss” num=”5″ excerpt=”false”]

Links

Nelso.dk Local Search

Prag på dansk

prag byrundtur dansk
BESTIL Prag guide byrundtur på dansk. Tre x uge. Lokale tip. Bestil online, betal her. 100dkk/350czk
LÆS MERE

Mød os i Prag

prag guide moede Ture i Prag her Kl. 9 dagligt 15.3-1.11 2016 Café Tramvaj (Mød guide fra 8.45). Se kort til mødested >

Ture i Prag 2016 (PDF)

Her er vores brochure til læsning online eller printer10.sæson 2016 15.3-1.11 til printer (PDF 10,8MB). Oplev mere med de lokale, dansktalende guider!

Kontakt os

Har du spørgsmål til os om vores ture eller andet er du velkommen til at kontakte os. Vi svarer på dansk på +420 608 08 1111 eller info@pavel-helge.dk

Betingelser

Betingelser for ture i Prag med de lokale 2015 Hvad er mødested? Hvordan aflyses en tur? Hvor er firmaet registreret? Garantier og betingelser her